Šok pronajímatele: Z luxusního bytu se stala zakouřená noclehárna

2.10.2017
Smart Network

Karel V. (54 let) se společně s manželkou Marií rozhodli, že si k výplatě přilepší pronájmem bytu po babičce. S vidinou pravidelného zisku se dohodli, že byt pronajmou solventnímu a zodpovědnému zájemci. Místo toho se ale dnes Karel V. soudí o nezaplacené nájemné a nutné opravy.

Pronájem bytů je dnes aktuální trend, který může do rodinného rozpočtu hodně přilepšit. Většina majitelů nechce utrácet za servis realitních společností a nájemníka si shání sama. Je zcela samozřejmé, že očekávají spolehlivého nájemníka, pravidelně zaplacený nájem a uvedení bytu do stavu předání poté, co bude ukončena smlouva o pronájmu.

Přesně toto chtěl i Karel V. S manželkou Marií připravili inzerát, ve kterém poptávali slušného nekuřáka bez zvířat a umístili jej na několik atraktivních webů. Reakce se rychle dostavily a na inzerát se ozvalo několik zájemců. Mezi nimi matka s dcerou, pracující důchodce a třicetiletý podnikatel. Karel se po poradě s manželkou rozhodl pro mladého podnikatele. Předpokládali, že s tímto nájemníkem bude nejméně starostí a nikoho nebude rušit dětský pláč.

S vybraným nájemníkem se tedy domluvili, ten zaplatil nájemné na měsíc dopředu a dvě vratné kauce. Jak se později ukázalo, byly to poslední peníze, které Karel s manželkou od tohoto nájemníka obdrželi. Sérií různých výmluv se nový nájemník dokázal v bytě zabydlet na celé čtyři měsíce. Poté se odstěhoval s tvrzením, že přeci nic nedluží. Největší šok pro manžele však nastal po návštěvě bytu. Karel s manželkou totiž neměli čas ani na občasnou návštěvu a výmluvy nájemníka je bohužel na delší dobu uklidňovaly. Při návštěvě bytu zjistily, že je naprosto zakouřený, na parketách jsou rýhy a nábytek je na několika místech propálený. Opravy byly vyčísleny na 27 000 Kč.

 

Důsledky špatného rozhodnutí

Karel s manželkou si uvědomili, že udělali chybu, nicméně přesto měli právo na nápravu. Nájemní stav dnes totiž ošetřuje občanský zákoník, konkrétně zákon číslo 89/2012 Sb. Paragraf 2293 pak přímo říká, že nájemce odevzdá byt ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel. Dále je nájemce povinen odstranit všechny v bytě provedené změny.

Toto ovšem Karel s manželkou nevěděli a bohužel ani nezohlednili ve smlouvě. Navíc si mysleli, že svého nájemníka ani nemohou předčasně vystěhovat. Samozřejmě, že mohli. Zákon zde hovoří jasně. Vystěhování mohlo proběhnout bez výpovědní doby a nejpozději do jednoho měsíce od oznámení.

Bohužel mnoho vlastníků nemovitostí si všechny tyto informace neuvědomují a při běžných denních povinnostech a chození do práce, mnohdy ani není čas si je zjišťovat.

Variantou by bylo, kdyby Karel získal opravdu ideálního nájemníka. Nájemníka, který bude 2 - 10 let platit garantovaný nájem. Nájemníka, který byt vymaluje, bude se o něj pravidelně starat a řešit případné opravy. Říkáte si, že něco takového, a navíc zdarma, neexistuje? Možná budete překvapení, ale existuje. Konkrétně se jedná o službu „Garantovaný nájem."

 

Ideální nájemník

Služba GARANTOVANÝ NÁJEM čerpá z více než 10 let zkušeností. Jejím nejlepším doporučením jsou pak stovky spokojených klientů.  A jak vše funguje? Byt si od vás pronajme realitní společnost, ta s vámi uzavře smlouvu ohledně výše nájmu, doby nájmu a jeho placení. A to je vše. Dále se již nemusíte o nic starat. Garantovaný nájem vám chodí pravidelně na účet, bez jakéhokoliv zpoždění. A po uplynutí smlouvy získáte zpět čistý a vymalovaný byt. Za to vše opravdu nezaplatíte ani korunu. Nájemník přeci platí vám, ne vy jemu.

Majitelů bytů jako je Karel s Mariií existuje celá řada, ale slušný a potivý nájemník, který pravidelně platí, ten je prostě k nezaplacení. Chcete vědět víc? Zajímejte se o spokojené pronajímatele, kteří už GARANTOVANÝ NÁJEM vyzkoušeli. Jejich příběhy naleznete na webu:  http://www.vasnajemnikvitom.cz/ .

Autor článku: Viktor Mejzlík

Další články

Smart Network
Smart 12. díl "Podnikání pod pokličkou" - Ing. Michaela Drábková, Ph.D. Světlo světa spatřil 12. díl naší úspěšné série videí projektu Podnikání pod pokličkou. Před kamerou promluvila naše členka, kouč pro komunikaci se psy. Co tato profese obnáší? Čtěte dál!
Detail článku
Smart Network
Smart Staňte se členem podnikatelského klubu Smart Network Pokud vás zaujal networkingový on-line časopis, který právě sledujete, a chcete se stát jeho součástí, ozvěte se nám.
Detail článku
Smart Network
Členové O tom, jak jsme hráli hru Finanční svobody Svoboda? Finanční nezávislost? Než se na tu cestu vydáme, co si to nejdřív vyzkoušet nanečisto?
Detail článku
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network

KONTAKT

info@smart-network.cz Smart Network
+420 775 649 843 Smart Network
www.smart-network.cz Smart Network
Facebook
Smart Network
Gdpr
Smart Network
Smart Network Smart Network Business Center s.r.o.
Smart Network IČ: 026 07 450, DIČ: CZ 026 07 450
Smart Network Úhrada vstupneho na akce: 2700633772/2010
Smart Network Loosova 578/9, Brno, 638 00
Smart Network Provozovna: Centrum Viktoria, Vodařská 2, 619 00 (3. patro)
Podělte se s námi o kvalitu provozovaných služeb