Jak se naučit říkat "NE"

25.3.2019
Smart Network

Jak se naučit říkat NE

Většina lidí, kteří neumí říkat ne, mají problém z dětství. Byl vytvořen pod tíhou nějaké zkušenosti, která se stala. Dítě se začalo obviňovat z toho, že například může za hádku svých rodičů a hned byl na světě mylný dojem, že se dohadují kvůli němu. Většinou je to trauma z pocitu: "Nemají mě rádi", který lehce přeroste až v domněnku, že kdyby dítě vůbec nebylo, problémy rodičů by nebyly také. Každé dítě touží po lásce svých bližních a tak na jedné straně je posouzení a odsouzení sebe sama a na druhé vzdor, který vrcholí trucem a naschvály. To vše, podle typu povahy. Obojí přináší nevyrovnanost a traumatické prožitky. Pokud s námi přetrvávají tyto bloky do dospělosti, mohou přinést zablokování lásky k sobě, pocit, že "nejsem dost dobrý" a tudíž i neschopnost vymezení se ze strachu nepřijetí okolní společností. Pravidlo vyšších zákonů praví, že můžeme přijímat jen tolik kvalitní lásky, kolik dokážeme dát sami sobě, včetně vlastního zdravého ocenění. Zákon zrcadlení, nás učí přesně to, co se potřebujeme nejvíce v danou chvíli naučit. Mám li kvalitně ráda sebe sama, mohu kvalitně milovat své okolí.

Není láska jako láska. Leckdy se za domnělou láskou skrývá obchod, citové vydírání atd. Nakonec vždy všechno vyplave na povrch, jen my se kolikrát bráníme vidět skutečnost takovou jaká je a zbytečně si prodlužujeme utrpení z nekvalitních vztahů. Každý má právo se vymezit, když s něčím nesouhlasí a odmítnout cokoli, cítí-li manipulaci, tlak, či citové vydírání. Záleží na tom, jakým způsobem, aby nejednal prostřednictvím hrubého ublížení. To je potřeba se naučit.

Jak na to? Neoddalovat možnost pochopení a pustit se s touhou po pravdě získat zkušenosti, odpovědět si pravdivě na otázku: "Jak jsem na tom?" Odkud a proč si bráním ve změně postoje, kterým by bylo možné pochopit, jakou mám udělat v životě změnu. Nikdy není pozdě začít. Jinak budu dostávat stále stejné zrcadlení z bolestných situací, kterým se dá předejít. Hlavně si uvědomit, že nemohu předělávat druhé, ale jen a jen sebe.

Jana Sedlmajerová

 

Následovat bude: Diplomatická komunikace.

 

Jana Sedlmajerová

Další články

Smart Network
Člen PŘEDSTAVENÍ naší členky Mgr. Danuše Vítkové a Školy pánevního dna Tajemství I a II Mgr. Danuše Vítková představuje Metodu 3x3 a vysvětluje svá Tajmství. Ano, tento článek si nemůžete nechat ujít!
Detail článku
Smart Network
Smart Smart Network byl partnerem akce Dívka ČR již potřetí Již potřetí jsme byli mediálním partnerem vyhlášené soutěže Dívka ČR. Kdo vyhrál letošní 8. ročník a jak soutěž proběhla?
Detail článku
Smart Network
Člen JAKÉ BYLY VÁNOCE V MYJÓMI Každý z Vás se těší na Vánoce, my bychom Vám chtěli ukázat Vánoce pod taktovkou MYJÓMI.
Detail článku
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network

KONTAKT

Smart Network
Smart Network Smart Network Business Center s.r.o.
Smart Network IČ: 02607450, DIČ: CZ02607450
Smart Network Úhrada vstupneho na akce: 2700633772/2010
Smart Network Loosova 578/9, Brno, 638 00
Smart Network Provozovna: Centrum Viktoria, Vodařská 2, 619 00 (3. patro)
fb tncz linked in google fb warengo google

aplikace Podělte se s námi o kvalitu provozovaných služeb aplikace