Zapomínají lidé na básníky?

Smart Network
23.3.2015
Ivo Buchtela

Team Záruky Kvalit tuto akci navštívil, aby se přesvědčil, jak je to v současné době s přístupem k české poezii. A opravdu to není tak zlé, jaká je všeobecně rozšířená představa! 

V pátek 20. března vše začalo projektem Guerilla Poetring, jehož autorkou je třebíčská rodačka Blanka Fišerová. Kdokoliv, kdo měl chuť, mohl napsat básničku, nebo si nějakou „vypůjčit“ od svého oblíbeného básníka a umístit ji na veřejně přístupné místo. V Třebíči se tak básně objevily na autobusových zastávkách, na lavičkách v parcích a také přímo v ulicích.

Od sedmé hodiny večerní pak proběhlo vyhlášení výsledků literární soutěže, která festival předjímala. Kluturní program byl nachystát na celý večer. Mimo jiné v Městské knihovně vystoupil dětský pěvecký sbor Slunko Třebíč, herec Lumír Olšovský nebo herečka Ivana Andrlová. Občerstvení pak zajišťovalo občanské sdružení Vrátka.

V sobotu se pokračovalo v hudebním duchu. Od jedenácti hodin jste na Karlově náměstí mohli potkat všechny příznivce poezie, hudby a divadla v rámci tzv. Nezvalování. Vystoupil zde dramatický soubor Áčko ze ZŠ Týnská a také se představili amatérští autoři z literárního serveru Litweb. V sále hudebního oddělení Městské knihovny pak od čtyř hodin začal program s názvem Básníci čtou sebe a Nezvala. Opět jsme se setkali s osobnostmi kolem Litwebu. Výstavu fotografií a textů Nedívej se představili Jarka a Radek Opluštilovi.

Petr Bende zhudebnil Nezvalovy básně

Sobotní večer se pak celý nesl ve spojení hudby a poezie. V knihovně se v šest hodin rozezněly tóny kytary zpěváka Petra Bende, třebíčského rodáka. Příjemný akustický recitál, kde zazněly jeho autorské skladby, doplnil i třemi zhudebněnými básněmi Vítězslava Nezvala. Konkrétně se jednalo o básně Sen, Sonet padesátý sedmý (O slasti beze jména) a Sbohem a šáteček. Tyto básně Petrovi doporučila ředitelka knihovny paní Marie Dočkalová.

Na otázku, jak dlouho mu trvalo básně zhudebnit, Petr říká: „Vzniklo to snad během pouhých pěti hodin. Neskutečná inspirace na mě dýchla. Jsou to nádherné texty, hudba k nim mi naskakovala v hlavě úplně přirozeně.“ Bende se také ujal křtu festivalového almanachu Nezvalova Třebíč 2015. Tím ale druhý den festivalu zdaleka nekončil.

Večer vyvrcholil vystoupením dvou výrazných českých umělkyň – Vladivojny La Chii a Natálie Kocábové. La Chia předvedla nejvýznamnější část své hudební tvorby, stejně tak přišla i s některými novinkami ze své dílny. Kocábová potom v rámci autorského čtení představila svou nejnovější knihu - Tohle byl můj pokoj. Velice niterná a syrová zpověď autorky všechny v sále knihovny zasáhla.

Neděle opět přivedla do Třebíče výrazné osobnosti české kultury. O půl páté začala vernisáž výstavy Vítězslav Nezval: Život a dílo. Ta potrvá až do 30. dubna 2015 a vy se na ni do knihovny určitě přijďte podívat, stojí opravdu za to. Večer bylo na programu Interview o hudbě a poezii, kdy se představil velikán českého divadla Jiří Suchý a také novinář a moderátor Robert Tamchyna.

Nezvalova Třebíč víkendem neskončila!

Víkendovým programem ale festival samozřejmě neskončil! Už ve středu budou probíhat další akce a přednášky, stejně jako další víkendy budou nabité programem. Podrobné informace najdete na webu www.nezvalovatrebic.cz. Již po první části festivalu můžeme s klidem konstatovat, že plní svůj účel. Přibližuje obyvatelům Třebíče a milovníkům literatury našeho slavného autora, na kterého bychom neměli zapomínat.

Pro Záruku Kvalit Lenka Vaníčková